Finans

Western Union Para Gönderme Ücretleri PTT

Uluslar arası para transferi için güvenilir ve hızlı yöntemlerden olan Western Union sayesinde 200’ü aşkın ülkeye transfer yapılabilmektedir. Güvenli oluşu ve dakikalar içinde ilgili kişinin hesabına paranın ulaşması ile birlikte yüzyılı aşkın bir süredir kullanılan yöntem, son zamanlarda PTT şubeleri tarafından da yapılabilmektedir. Bu bakımdan Western Union para gönderme ücretleri PTT için de geçerli olup kullanıcıların transferler öncesinde bu durumdan haberdar olmaları gerekmektedir.

Western Union ile PTT’den Para Gönderme Nasıl Yapılır?

Western Union ile para gönderme son derece hızlı ve pratik şekilde yapılmaktadır. Firma 200’den fazla ülkede faaliyet göstermekte olup çok kısa süreler içerisinde bulunduğunuz ülkeden istediğiniz ülkeye transfer yapabilmeyi olanaklı kılmaktadır. Hızlı, güvenli ve sık kullanılan bir para transfer sistemi olduğu için yurt dışı gönderimlerde en çok tercih edilenler arasındadır. Western Union kullanarak para gönderme için şu adımlar takip edilir;

 • En yakın Western Union şubesine, anlaşmalı bankaya ya da PTT’te gitmeniz gerekmektedir.
 • PTT kullanımlarında gişeden Western Union para gönderme pusulası talep edilmelidir. Pusula alındıktan sonra istenen tüm bilgilerin eksiksiz ve doğru şekilde doldurulmasına dikkat edin.
 • Pusulayı doldurduktan sonra PTT gişe görevlisine güncel kimliğinizi ya da pasaportunuzu, göndereceğiniz parayı ve işlem ücretini – komisyon bedelini verin. Dilerseniz mevcut kur üzerinden hesaplanması için gönderdiğiniz kişiye paranızın döviz olarak gönderilmesini de sağlayabilirsiniz. Başka bir deyişle Türk Lirası olarak para gönderecekseniz, alıcının bunu dolar ya da başka para birimleri olarak almasını sağlayabilirsiniz.
 • İşlemi yapan gişe görevlisi sonunda size iki nüsha makbuz uzatacak ve bunları imzalamanızı isteyecektir. İmza sonrasında tek nüsha sizde kalacaktır ve para gönderme işlemi bu şekilde tamamlanmaktadır.

Western Union ile Alıcı Nasıl Para Alır?

Western Union ile alıcının parayı alması MTCN üzerinden mümkün olmaktadır. MTCN ise Para Transferi Kontrol Numarası’dır. Bu numaranın mutlaka alıcıya bildirilmesi gerekmektedir. Numara, işlem sonrasında PTT’den aldığınız makbuz üzerinde yazacaktır. Daha sonra bu numara ile kişi Western Union şubesinden dünyanın neresinde olursa olsun parayı çekebilecektir. Numara önemli olduğundan başka kimseler ile paylaşmamaya dikkat etmeniz gerekmektedir. Para çekme işlemlerinde de yine kimlik bilgilerinin istendiğini belirtmek gerekir.

Vadeli hesaba para yatırma vadeyi bozar mı? Bilgilerini de inceleyebilirsiniz.

Western Union ile Alıcı Para Öder mi?

Western Union ile alıcı para ödememektedir. Tüm para gönderimlerinde, meblağ ne kadar olursa olsun sadece gönderen taraf komisyon ücretini ödemektedir. Para gönderimlerinde komisyon ücretini alıcının ödemesi gibi bir seçenek de bulunmadığı için göndereceğiniz ücretin yanında komisyon ücretini de yanınızda tutmanız önemlidir.

Western Union Ne Kadar Sürede Para Gönderir?

Western Union para gönderme süresi PTT üzerinden yapıldığında çok kısa sürelerde gerçekleşmektedir. Sistem esasında yatırılan parayı fiziki olarak ilgili adrese değil, o şubedeki mevcut paradan ödeme yapmak üzere çalıştığından dakikalar içinde işlem sisteme işler ve dünyanın çok uzak bir bölgesinde bile kısa sürede para çekilebilir.

Western Union PTT Para Gönderme Ücretleri

Western Union para transferlerinde komisyon ücretleri almaktadır. Western Union PTT para gönderme ücretleri de yaptığınız işlemler için alıcının ödemesi gereken tutarlardır. Dakikalar içinde para gönderimi için ise farklı komisyon oranları alınmaktadır. Standart transfer ücreti tablosu ise şu şekildedir (gönderilen dövize göre belirlenmektedir);

 • Standart Transfer Ücreti Tablosu – ABD Doları;
 • 100 dolara kadar 15 dolar,
 • 200 dolara kadar 20 dolar,
 • 500 dolara kadar 45 dolar,
 • 1000 – 1,500 dolara kadar 75 dolar,
 • 5000 – 7,500 dolara kadar 220 dolar
 • Euro gönderiliyorsa;
 • 100 Euro 10 Euro
 • 400 – 500 Euro 45 Euro
 • 1000 – 1,500 Euro 80 Euro
 • 4,500 ve üzeri için 220 Euro kesinti yapılmaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı