Finans

Vadeli Hesaba Para Yatırma Vadeyi Bozar Mı?

Birikim yapmak isteyenlerin sıklıkla tercih ettikleri bir yöntem olan vadeli mevduat hesabı için vadeli hesaba para yatırma vadeyi bozar mı sorusu bu yöntemi kullananlar tarafından sıklıkla dile getirmektedir. Esasında birikim yapmak için tercih edilen bir yöntem olduğundan vadeli hesap işlemlerinde oldukça dikkatli olunması gerekmektedir. Aksi halde birikiminizin bozulmasına neden olabilirsiniz.

Vadeli Hesap Nedir?

Banka literatüründe belirlenen süreler için bankaya işlemesi için yatırılan paraya vadeli hesap ya da vadeli mevduat hesabı denilmektedir. Mevduat ile kast edilen bankaya yatırılan birikimlerin anlamını taşımaktadır. Vadeli mevduat ya da vadeli hesap ise halihazırdaki paranın belirli süreler boyunca faiz kazanması anlamına gelmektedir ve faiz süresini ifade etmek için de hesabın vadesi tabiri kullanılmaktadır.

Vadeli Hesap Özellikleri Nelerdir?

Vadeli hesap özellikleri Türkiye’de kullanıcılar için genelde her bankanın farklı faiz oranları ile karşılanmaktadır. Vadeli hesaplar Türk Lirası ve döviz cinsinden açılabilmektedir. Vade seçenekleri yine bankalara göre değişmekle birlikte 1, 3, 6, 12 ve 24 ay olarak genelde kabul görmektedir. Bu ilgili vadeler sonucunda yıllık ödenen faiz oranları, burada göz önünde tutulması gereken nokta, diğer lira ya da döviz mevduatlarına ödenen faiz oranlarından farklılık gösterir. Vadeli hesaplar için ödenen faizler piyasa koşullarına göre belirlenmektedir. Bu bakımdan her bankanın da vade süreleri için farklı faiz oranları bulunmaktadır.

Ayrıca kredi kartı ödemesi 1 gün gecikirse ne olur? Yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Vadeli Hesaptan Para Nasıl Çekilir?

Vadeli hesaptan para çekme belirli bir süre için önceden anlaşma yapıldığı için mümkün değildir. Başka bir deyişle yatırılan tutar, ilgili süre sonuna kadar bankada durmaktadır. Bu sürenin bozulması, sözleşmede açıkça belirtilerek kapsam dışındaki haller dışında mümkün olmadığı için süre dolmadan parayı almak olanaklı değildir. Ancak çeşitli bankalar birikim hesabı altında hem vadeli hem de çekilebilir hesaplar açarak, bu durumda yaşanan mağduriyeti gidermek istemektedirler. Bu bakımdan vadeli hesap açarken, paranızı ilgili süre boyunca bankanın işleteceğini göz önünde bulundurmalısınız.

Vadeli Hesaba Para Yatırma Vadeyi Etkiler mi?

Vadeli hesaba para yatırmak her zaman mümkündür fakat böyle bir işlem hesabın vadesinin bozulmasına yol açmaktadır. Bu bakımdan faiz yeniden hesaplanır ve paranın tutarının değiştiği günden itibaren faiz oranları hesaplanır. Aynı zamanda daha önceden yüksek faiz oranları belirlenmiş ve para yatırma sırasında faiz oranlarında bir değişiklik söz konusu ise paranız da bu oran üzerinden hesaplanacağı için gelir kaybı yaşamanız da mümkündür. Faiz kaybı yaşanmaması için bu durumda yapılacak en iyi yöntem, mevcut hesaba para yatırmak yerine yeni bir mevduat hesabı üzerinden işlem yapmak olacaktır.

Vadeli Hesap Açılış ve Kapanışlarında Dikkat Edilecekler

Vadeli hesap açılış ve kapanışlarında dikkat edilecekler olası bir mağduriyet yaşamanız için önem taşımaktadır;

  • Vadeli hesap kapatmak her zaman mümkündür fakat belirlenen vade sonundan önce kapatma işlemlerinde, söz konusu faizden yararlanmak mümkün olmamaktadır. Sadece ana para ve yapılacak kesintiden sonra ödenmektedir.
  • Vadeli hesap birikim yapmak için iyi bir yöntem olsa da düşük meblağlar ile pek fazla getiri sağlamayacaktır. Yüksek meblağlarda paralarınız bulunuyorsa, bunların işlenmesi için vadeli hesap iyi bir yöntem olacaktır ama düşük tutarlar için -ki çoğu banka için hesap açma sınırı 1000 TL’dir- çok fazla getiri sunmayarak, paranızın da süre boyunca bankada kalmasına neden olacaktır.
  • Vade seçeneği belirlerken bitiş süresi ne kadar uzun olursa alacağınız karşılık da o kadar çok olacaktır ancak bu süreyi belirlerken faizden yararlanmak için doğru hesaplama yapmanız önem taşır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı