FinansNedir Nasıl Yapılır

Ticari Kredi Kartı Nasıl Alınır?

Ticari kredi kartı almak özellikle son dönemde tüketicilerin en çok merak ettiği konular arasında yer almaktadır. Türkiye’de herhangi bir sektörde ürün ya da hizmet satışı ile ilgilenen işletmeler için oldukça avantajlı bir kullanım imkanı tanıyan ticari kredi kartı ürünleri, şirket harcamalarını kişisel harcamalardan ayırmaya yarayan ürünler olarak karşımıza çıkmaktadır. Bireysel kredi kartlarından farklı olarak ticari kredi kartlarının kullanıcılara yani tüketicilere çok sayıda avantajı bulunduğunu söylemek mümkündür.

Ticari Kredi Kartının Özellikleri Nelerdir?

Ticari kredi kart avantajları ile dikkat çektiği için pek çok tüketici, bankaların ticari özellikteki kredi kartlarına ulaşmak istemektedir. Öncelikle işletme sahibiyseniz ticari kredi kart edinmeniz mümkündür. Bu sayede işletmenizle ilgili olan harcamalarda yani;

 • Seyahat masrafları
 • İş yeri temsil masrafları
 • İş seyahatleri konaklama masrafları
 • İş konukları misafir ağırlama
 • Benzin, alışveriş gibi temel giderler

gibi pek çok harcamayı söz konusu sahip olduğunuz ticari kredi kart ile ödeyerek bankaların ticari müşterilerine özel sunduğu avantaj ve ayrıcalıklardan faydalanabilirsiniz. Ayrıca çalışanlarınızın yaptığı harcamaları da bu şekilde kontrol altında tutmanız mümkün olabilmektedir.

Ayrıca hesap işletim ücreti almayan bankalar yazımızı inceleyebilirsiniz.

Ticari Kredi Kartını Kimler Alabilir?

Bankalardan ticari kredi kartını almak için yapılması gereken bazı işlemlerden önce sahip olunması gereken özellikler bulunmaktadır. Ticari kartı sahibi olmak isteyenlerin öncelikle Türkiye bankacılık sektöründe faaliyet gösteren özel ya da kamu fark etmeksizin herhangi bir bankada ticari müşteri hesabının olması gerekmektedir. Çünkü kişilerin yapacakları ticari kredi kartı başvuruları bu hesap üzerinden organize edilip değerlendirilmektedir.

Ticari kredi kart almak için bankalardan ticari hesap açtırmanız gerekmektedir. Bankalardan ticari müşteri hesabı açtırabilmek için de başvuru sahibi olarak adınızın geçtiği vergi levhası örneği ile banka tarafından talep edilen diğer ticari evrakların temin edilip bankaya başvuru sırasında ibraz edilmesi şarttır. Kısaca özetlemek gerekirse, ticari kredi kart sahibi olmak isteyenlerin bankada bireysel müşteri değil “ticari müşteri” olması ve dolayısıyla ticari hesabının bulunması temel şarttır.

Ticari Kredi Kartı Almak İçin Ne Yapılması Gerekir?

Bankadan ticari kredi kartı alabilmek, sanıldığı kadar zor bir işlem değildir. Tüketicilere pek çok avantajdan anında yararlanma fırsatı sunan ticari kredi kartını alabilmek için öncelikle bankada ticari hesap açılışının yapılmış olması gerekmektedir. Bunun arıdan ticari müşterisi olduğunuz bankanın ticari kredi kart başvuru formunu, sizden talep edilen bilgiler ile doğru ve eksiksiz biçimde doldurmanız gerekmektedir.

Ayrıca iş yerinize ait güncel vergi levhası ile şahsınıza ait T.C. kimlik belgesi de bu işlemler sırasında yanınızda bulunması gereken evraklar arasında yer almaktadır. Bankalara ticari kredi kart başvuru işlemleri sırasında müşterilerden talep edilen belgeler kısaca şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Ticari kredi kart başvuru formu
 • Tüzel kişinin T.C. nüfus belgesi
 • Güncel vergi levhası

Limited Şirketler İçin Ticari Kredi Kartı Başvurusu Belgeleri

Limited şirketler için ticari kredi kart müracaatı sırasında, ticari müşterilerden talep edilen belgeler farklılaşmaktadır. Bu aşamada şu belgelerin başvuru işlemleri sırasında hazır olması gerekmektedir:

 • Ticari kredi kart başvuru formu
 • Şirkete sahip olan tüm ortakların kimlik fotokopileri
 • Şirketin ticaret sicil gazetesi
 • Şirketi temsil edecek olan kişilerin noter tasdikli kimlik belgeleri
 • Güncel vergi levhası

Türkiye’deki bankalar tarafından talep edilen bu belgeleri eksiksiz bir şekilde hazırlayan kişilerin kendi ticari kuruluşları adına müşterisi oldukları bankalardan ticari kredi kartı başvurusu yaparak talep ettikleri bankacılık ürünlerine ulaşması mümkün olabilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı