Devlet DestekleriKrediler

Küçükbaş Hayvancılık İçin Hibe Kredisi 2020

Küçükbaş Hibe 2020 – Küçükbaş Kredisi – Kosgeb Hayvancılık Desteği – 2020 küçükbaş hayvan desteği ne kadar – küçükbaş hayvancılık kredisi şartları

Küçükbaş hayvancılık ile meşgul olanlar ya da bu alanda bir girişim planı bulunan vatandaşlarımız, faaliyete başlarken ihtiyaçları olan finansmanı devlet destekli olarak kolay bir şekilde sağlayabilirler. Tarımsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK), KOSGEB, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Kalkınma Ajansları, kamu ve özel bankalar aracılığı ile alınabilecek kredi hizmetlerinden sonra yapacağınız faaliyetlerde, dilediğiniz an yeni bir başvuruda da bulunabilirsiniz. Bu doğrultuda küçükbaş hayvancılık kredisi 2020 alabileceğiniz kurum ve bankaları şu şekilde sıralayabiliriz.

KOSGEB Küçükbaş Hayvancılık Kredisi 2020

KOSGEB tarafından geliştirilen proje ve kampanyalara baktığımız zaman, doğrudan hayvan alımı için bir kredi paketi olmadığını görmekteyiz. Bunun yerine, hayvansal üretim amaçlı alınabilecek aletler ya da hayvanların barınmaları için kurulacak tesisler için finansman desteği alınabilmektedir. Fakat, geçtiğimiz dönemlerde desteklenen projelere baktığımız zaman, damızlık hayvan yetiştiriciliği alanında doğrudan KOSGEB tarafından olmasa da KOSGEB desteklerine ek olarak Avrupa Birliği desteklerinin bu alanda kullanıldığını söyleyebiliriz. Bundan dolayı, KOSGEB’e başvurarak ya da geçmiş dönemde destek almış projeleri araştırarak net bir karar verebilirsiniz.

Kalkınma Ajansları Küçükbaş Hayvancılık Kredisi 2020

Farklı bölgelerde hizmet sunmakta olan kalkınma ajansları, bireylere hibe ya da sıfır faizli olacak şekilde hayvancılık kredisi sunmaktadır. Şuan birçok noktada sağlanan bu desteklerde ön plana çıkan kalkınma ajansları ve destek sağladığı alanları şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Trakya Kalkınma Ajansı: Tekirdağ, Kırklareli, Edirne
 • Serhat Kalkınma Ajansı: Kars, Iğdır, Ardahan, Ağrı
 • Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı: Tokat, Amasya, Çorum, Samsun
 • Orta Anadolu Kalkınma Ajansı: Yozgat, Kayseri, Sivas
 • Mevlana Kalkınma Ajansı: Konya, Karaman
 • Güney Marmara Kalkınma Ajansı: Balıkesir, Çanakkale
 • Güney Ege Kalkınma Ajansı: Muğla, Denizli, Aydın
 • Fırat Kalkınma Ajansı: Tunceli, Malatya, Elazığ, Bingöl
 • Dicle Kalkınma Ajansı: Mardin, Şırnak, Batman, Siirt
 • Çukurova Kalkınma Ajansı: Mersin, Adana
 • Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı: Bartın, Zonguldak, Karabük
 • Ahiler Kalkınma Ajansı: Aksaray, Kırşehir, Nevşehir, Niğde, Kırıkkale
 • Ankara Kalkınma Ajansı: Ankara
 • Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı: Antalya, Isparta, Burdur

Yukarıda belirtmiş olduğumuz kalkınma ajansları ve hizmet noktaları, küçükbaş hayvancılık alanında hibeler ve faizsiz krediler ile desteklenmektedir. Bu bölgede yaşayan vatandaşlarımız başvuru tarihlerini takip ederek iş projeleri ile birlikte başvuru yapmaları yeterli olacaktır.

Tarımsal Krediyi Destekleme Kurumu (TKDK) Küçükbaş Hayvancılık Kredisi

Tarımsal Krediyi Destekleme Kurumu (TKDK) tarafından kırsal alanda yapılacak hayvansal üretim için hem hayvan alımı hem de uygun yaşam alanının kurulması için kredi desteği sunulmaktadır. 2020 yılında yapılacak olan başvurularda, toplam masrafların yüzde elli ile yüzde yetmişlik tutarlarına kadar destek verilmesi planlanmaktadır. Bu desteklerden faydalanacak olan kişilerin ise, ÇKS sistemine kayıt olması ve iş planları ile birlikte elden başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

Hayvancılık Kredisi Veren Bankalar

Hayvancılık kredisi için yukarıda belirttiğimiz devlet desteklerinden faydalanamayan vatandaşlarımız doğrudan kamu ve özel bankalara başvuruda bulunabilirler. Hayvancılık yatırım kredisi adı altında hizmet sunmakta olan Şekerbank, hem büyükbaş hem de küçükbaş hayvancılık sektörüne yönelik kredi sunmaktadır. Bu alanda yapılacak olan başvurular sonrasında süt hayvancılığı, besicilik, hayvan alımı, barınak inşaatı, yem üniteleri, yem depoları, posa, gübre çukuru, buzağı ve düve alanları, sabit veya mobil sağım üniteleri gibi birçok alanda kendisi için finansman kaynağı oluşturacaktır.

Şekerbank’ın hizmetlerine ek olarak, kamu bankaları olan Vakıfbank, Halkbank ve Ziraat Bankası tarafından da kredi desteği almanız mümkündür. Tıpkı kamu kurumları tarafından verilen hibelerde olduğu gibi banka kredileri için de ÇKS kaydınızın olması gerekmektedir.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı 30 Bin Lira Hibe

Et ve süt ürünleri üzerine bir girişimde bulunacak bireyler, küçükbaş hayvancılık kredisi için Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na başvuruda bulunabilirler. Bakanlık tarafından ayrılan özel ödeneğe bağlı verilecek olan desteklemelerde, 30 bin liraya kadar geri ödemesiz hizmetten faydalanabileceksiniz. Bakanlığın vermiş olduğu kredi ile birlikte, hayvan alımı yapabileceğiniz gibi, hayvanların aşıları, çoban parası, süt primi ya da tiftik üretimine yönelik de kredi desteği alabilirsiniz. Ayrıca, bakanlığın geçerli olan köye dönüş projesi kapsamında yine hayvan alımı ve tesis inşaa edilmesi konusunda finansman desteklerinden faydalanma şansına sahip olabilirsiniz.

küçükbaş hibe 2020 hibeli küçükbaş hayvan kredisi küçükbaş hibe başvurusu küçükbaş hayvan hibe destekleri bilecik küçükbaş hayvancılık hibe destekleri küçükbaş hayvan hibe şartları küçükbaş hayvan hibe destekleri

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı