Krediler

Kredi Kullanmak İçin Kaç Ay Sigortalı Olmak Gerekiyor ?

Son günlerde ev, araba, arsa veya herhangi bir ihtiyacını karşılamak isteyen kişiler bankaların kapılarını çalıyor. Geçmiş dönemlere göre kredi kullanmak kolay olsa da bankalar kendilerine gelen her talebe olumlu yanıt vermiyor. Ancak ‘kredi çekmek istiyorum’ diyen kişilerin en çok merak ettiği konuların başında kredi kullanmak için kaç ay sigortalı olmak gerekiyor ? sorusu olmuştur. Bu yazımızda sorunun tüm detaylarına ulaşabilir ve siz de kredi başvurusu yapmak için ne yapmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Kredi kullanmak için kaç ay sigortalı olmak gerekiyor

İlk olarak şunu belirtmemiz gerekir ki kredi kullanmak için kaç ay sigortalı olmak gerekiyor sorusuna cevap olarak sigortalılık süresi bankadan bankaya farklılık göstermektedir. 3 aylık sigortalı olma durum bazı bankalar için yeterli görülürken kimi bankalar bu süreyi yetersiz kabul eder ve ideal süreyi 6 aylık dönem olarak kabul eder. Yani Ocak ayında işe girmişseniz bazı bankalar için Mart-Nisan, bazı bankalar için de Haziran-Temmuz ayı kredi başvurunuzun kabul edildiği tarih olacaktır.

Bankaların özellikle üzerinde durduğu bu 3-6 aylık zaman dilimi, kişilerin çalıştıkları işteki kalıcılığını ve bununla beraber sabit gelirinin olduğunu gösteriyor. Bankalar için sabit bir gelir olması kişilerin bankaya olan kredi borcunu daha kolay ödeyebileceği anlamına geliyor. Bankalar için kişilerin sigortasının olması belgelenen gelirin resmi bir destekçisi olması bakımından ayrı bir önem arz etmektedir.

Özellikle kredi notu ve belgelenebilir gelir durumunu kontrol eden bankalar, SGK kayıtlarını da incelemeye alarak kişilerin gelir durumunu tespit eder. Bu durumda kredi başvurusu yapacak olan kişilerin bankaya doğru bilgi vermeleri önem arz etmektedir.

Bankalar İçin SGK Kayıtlarının Bir Önemi Var Mı?


Kredi başvurusu yapacak olan kişiler bu kredisinin onaylanmasını kolay hale getirmek istiyorlarsa ilk olarak sigorta primlerini gerçek maaş değeri üzerinden göstermesi ve yatırması gerekiyor. Bu durum herkes için geçerlidir. Kesintisiz olarak son iş yerinde sigorta primi en az 3 en fazla 6 ay düzenli olarak yatırılan kişilerin kredi notu ve geliri de yeterli ise kredi başvurusunda elini güçlendirmiş olacaktır. Bu bakımdan bankalar için SGK kayıtları çok önemlidir.

Kredi Notu ve Gelir Durumu

Kişilerin kredi başvurularını inceleyen bankalar, sigortalılık süresi gibi gelir durumu ve kredi notunu da dikkate almaktadır. Burada tüm bu üç etmen esasında birbirini tamamlar durumdadır. Sigortalılık durumu, kredi notu ve kişilerin gelirini tek tek inceleyen bankalar, kredi başvurusu yapanların risk seviyesini belirlemeye çalışmaktadır. Sigortalılık süresi, gelir durumu ve kredi notunda her hangi bir problem görmeyen bankalar, başvuruyu onaylayacaktır. Ancak tüm bu şartları sağlanamanıza rağmen bu başvuruyu reddedip reddetmemek de yine bankanın insiyatifindedir.

Sigortası 2 Aylık Olan Veya Yeni Başlayanlar Ne Yapacak ?

Yazımızın başında da belirttiğimiz kredi kullanmak için kaç ay sigortalı olmak gerekiyor sorusu gibi bankadan bankaya sigortalılık süresi farklılık arz etse de bu süre minimum 3 aydır. Sigortalılık süresi 2 ay olan ve acil kredi ihtiyacı olan kişilerin başvurusunu kabul etmek bankalar açısından biraz zordur. Gelir durumu ve kredi notunun yüksek olması kredi alma ihtimalini yükseltecektir. Burada en iyi atılacak adım kredi çekilecek banka ile tüm detayları görüşmek olacaktır.

Kredi Çekmek İçin 6 Ay Beklemek Gerekir Mi?

Aslında acil para ihtiyacı olmayan kişiler için atılacak en doğru adım kredi çekmek için 6 aylık süreyi beklemek olacaktır. İstenen tüm şartları taşıyan ve kredi başvurusunu riske atmak istemeyen kişilere 6 aylık süre tavsiye edilir. İşe girdikten sonra 6 aylık sürenin dolmasını bekleyen kişiler bu sürenin sonunda istediği bankadan rahatlıkla talep ettiği miktarda kredisini rahatlıkla çekebilecektir.

3 Ay Sigortalı Olan Ne Kadar Kredi Alabilir ?

Sigortalılık süresi 3 ay olan kişilerin ne kadar kredi çekebileceği belgelenebilir gelir durumuyla alakalı bir konudur. Aylık taksit ödemelerinin toplam tutarı, yasal olarak belgelenebilir gelirin yüzde 50’sini geçmemesi gerekiyor. Kredi başvurusu yapan kişilerin kredi tutarı bankalar tarafından buna göre belirlenmektedir.

Kredi Notu Düşük Olanlar Ne Yapacak?

Kredi çekmek istiyorum ama kredi notum düşük, ne yapmam gerekiyor? diyorsanız ilk olarak kredi notu yüksek olan bir kişiyi bulmanız gerekiyor. Kredi notu yüksek olan kişinin size kefil olması durumunda kredi alabileceğiniz gibi bankaya teminat olarak bir varlık göstererek de kredi çekebilirsiniz. Ancak bu durumda yine krediye başvuracağınız banka ile detayları görüşmeniz gerekiyor.

Kredi Çekme Şartı Her Banka İçin Aynı Mı

Bankalar kredi verecekleri kişiyi seçerken birbirinden farklı kriterler uygulamaya alabiliyorlar. Örneğin bir banka kredi notu iyi ve bununla beraber 3 ay düzenli olarak sigortası yatırılmış bir çalışana kredi vermezken başka bir banka ortalama bir kredi notu olan ve sigortası 2 ay yatırılmış bir çalışana kredi verebiliyor. Burada yapılacak olan en doğru şey, uygun krediyi veren bankayı araştırıp bulmak, ardından gerekli şartları banka ile en ince ayrıntısına kadar konuşmak olacaktır.

Sigortalılık Süresi ve Yaş Emekliler İçin Önem Arz Eder Mi ?

Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki kredi başvurusu yapacak olan bir emekli için sigortalılık süresi önemli değildir. Çünkü emekli aylığı süre kısıtlaması olmadan emekli olan bir kişiye sağlanan sabit bir gelir olduğu için bankalar açısından sigortalılık süresi bir anlam ifade etmiyor. Bununla birlikte yaş sınırı ise kredi başvurusunda talebin onaylanıp onaylanmayacağını etkileyen bir durumdur. Bankadan bankaya maksimum yaş sınırı değişiklik gösterebilmektedir. Kredi başvurusu yapmak isteyen ancak yaş ile ilgili kafasında soru işaretleri olan vatandaşların başvuru yapacakları banka ile görüşüp detayları öğrenmesinde fayda var.

Kredi Kartı Almak İçin Kaç Ay Sigortalı Olmak Gerekiyor ?

Gündelik hayatımızda kredi kartı artık olmazsa olmazımız. Bugün milyonlarca insan hayatını kolaylaştırdığı için kredi kartı kullanarak alışveriş yapıyor. Ancak kredi kartı almak öyle sanıldığı kadar kolay değil. Bankalar, kredi kartı için de aynı diğer kredilerde olduğu gibi başvuru yapacak olsun kişilerden 3 aylık sigortalılık süresi istiyor. Eğer sigortanızla birlikte belgelenebilir bir geliriniz varsa ve kredi notunuz da risksiz grupta yer alıyorsa kolaylıkla kredi kartı sahibi olabiliyorsunuz. Ancak bu şartları taşımıyorsanız bankaların size kredi kartı vermesi zor görünüyor. Bankalar aynı şartları taşımasına rağmen kredi kartı başvurularında kredi başvurularına göre daha esnek davranabiliyor.

İlginizi çekebilir: Kredi kartı borcumu ödemezsem ne olur

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı