Finans

Kredi Kartı Ödemesi 1 Gün Gecikirse Ne Olur?

Kredi kartları özellikle internetten alışverişlerin yaygınlaşması, aynı zamanda da günlük yaşamı da kolaylaştırmaları sebebiyle geniş kesimler tarafından kullanılmaktadır. Ancak faiz oranları ya da iyi hesaplama yapmadan harcamalar yüzünden ekstre kesim tarihinden itibaren kredi kartları borçlarının ödenmesi belirli zorluklar yaşanmaktadır. Bu zorlukların başında ise kredi kartı ödemesi 1 gün gecikirse ne olur sorusu gelmektedir.

Kredi Kartı Ödeme Tarihi Nedir, Nasıl Belirlenir?

Kredi kartı başvurusu sırasında hesap kesim tarihi genelde bankalar tarafından sorulmaktadır. Hesap kesim tarihi ifadesi kredi kartının ay içinde kullanılmışsa toplam borcun ve asgari ödeme tutarının belirleneceği tarihtir. Başka bir deyişle hesap kesim tarihinden itibaren genelde 8 – 9 gün içerisinde en azından asgari ödeme tutarının ödenmesi gerekmektedir. Kredi kartı ödeme tarihi bu gün aralığını ifade etmektedir. Asgari ödeme tutarı ise toplam harcamaların yüzdesi alınarak hesaplanan meblağ olup herhangi bir yasal yaptırım ya da faiz gibi bir durumla karşılanmaması için yapılması gereken ödemedir.

Kredi Kartı 1 Gün Ödenmezse Ne Olur?

Kredi kartı ödemesi 1 gün gecikirse belirtilen faiz oranları üzerinden borcunuza faiz işleyecektir. Temelde bankaların çalışma prensipleri belli olduğu için kredi kartı borcunuzun 1 gün ya da 10 gün geçmesinin hiçbir farkı bulunmamaktadır. Geçen gün sayısı kadar toplam borca faiz yansıtılmaktadır, haliyle bu süre 1 gün olsa dahi oluşan faiz farkını da ödemek durumunda kalırsınız.

Kredi Kartı Borcu 30 Gün Ödenmezse Ne Olur?

Kredi kartı borcu için 30 gün önemli bir süredir. 30 güne kadar herhangi bir yasal yaptırım söz konusu olmamaktadır ve sadece borcunuz tutarından hesaplanan faiz işlemektedir. Ancak kredi kartı borcu 30 gün ödenmezse önceki ayın borcu bir dahaki aya devredecektir. Bir dahaki aya sarkması ise o ay içinde hem geçmiş yani ödenmeyen ayın hem de mevcut ayın tutarını ya da asgari borcunu ödemeyi gerektirmektedir. Bu durum ise kredi kartı ödemesini daha zor bir hale getirebilmektedir.

Ayrıca İzmir Ticaret Odası pamuk fiyatları bilgilerine bakabilirsiniz.

Kredi Kartı Borcu 90 Gün Ödenmezse Ne Olur?

Kredi kartı borcu ödeme için 60 gün yasal süre bulunmaktadır. 60 gün sonunda ödenmeyen kredi kartı borcu yüzünden kredi kartınız kullanıma kapatılacaktır. Kapatılma ile birlikte faiz işlemeye devam edecek ve akdi faiz borcunuza da devredecektir. Aynı zamanda artık kredi siciliniz için eksi puan işleyecek ve bankalar ile ilişkileriniz kötüleşecektir. Sicilinizin olumsuz olması ya da puanınızın düşürülmesi ise kredi çekmekten yeni kredi kartı başvurularına kadar pek çok eylemde olumsuz sonuçlar yaracaktır.

Kredi kartı borcu 90 gün ödenmezse ise hukuki süreç başlatılmaktadır. Bu süre sonunda ilgili banka ödeme yapılması için uyarıda bulunarak son 7 günlük süreyi belirtir. Süre sonunda hâlâ borç ödenmemişse bu noktadan sonra icra takibi başlatılacaktır. İcra takibinin başlatılması ise bankacılık için önemli bir tabir olan kara listeye girmenize sebebiyet verebilecektir. Kara listedeki kullanıcılar için ise daha sonra bankalarda işlem yapabilme şansları son derece düşük tutulmaktadır.

Kredi Kartı Borç Yapılandırma Nasıl Olur?

Kredi kartı borcunuzu ödemekte zorluk çekiyorsanız ilgili yasal sürenin bitip hukuki sürecin başlamaması için kredi kartı borcu yapılandırma tercih edebilirsiniz. Kredi kartı borcunu ödemekte zorlanan kimseler için bankaların sunmuş oldukları yapılandırma imkânı toplam borç üzerinden daha uygun ödeme planları sunarak, borçlu kişinin daha rahat borcunu ödeyebilmesine olanak vermektedir. Bu süre içinde ise mevcut kredi kartı kullanıma kapatılacağı gibi özel durumlar ile birlikte kullanılmaya devam edebilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı