Krediler

Kredi Borcunu Ödeyemeyenler Ne Yapmalı ?

Kredi Borcunu Ödeyemeyenler Ne Yapmalı ? Bu yazımızda aldığı maaşı yetiremeyen ve geçim sıkıntısı yaşayan kişilerin nakit ihtiyacını karşılamak için kullandığı, ardıdan ödemekte güçlük çektiği hatta ödeyemediği kredi borcu hakkında olacak.

Kredi Borcunu Ödeyemeyenler Ne Yapmalı ? sorusunun cevabını arayanlardan biri de sizseniz cevabı bulacağınız doğru adrestesiniz.

Bugün pek çok kişi hayalindeki evi veya arabayı almak için yüklü miktarda kredi çekmekte gündelik hayatta üzerinde para yokken yaptığı alışverişlerde ödeme aracı olarak kredi kartı kullanmaktadır. Kredi çekmenin ve kredi kartı kullanmanın cazip hale geldiği böyle bir dönemde vatandaşlar istediği her şeyi elde etmektedir.

İlgili : Kredi kullanmak için kaç ay sigortalı olmak gerekiyor

Kredi kartı kullanarak harcama yapan ve ay içerisinde yaptığı bu harcamanın hesabını tutmayan kişiler, gelen hesap özeti borcu ile moralleri altüst olmaktadır. Kredi veya kredi kartı borcu gününde ödenmediğinde bir takım yaptırımlar uygulanmakta ve bu yaptırımlarla canı yanan kişiler için kredi ve kredi kartı cazipliğini yitirmektedir. Peki, kredi kartı borcu veya bankadan çekilen krediler zamanında ödenmezse ne olur ya da sadece asgari tutar ödenirse ne olur?

Kredi Borcunuzu İlk Üç Ay Ödemezseniz Ne Olur?

Herhangi bir ihtiyacınız için bankadan kredi çektiniz, üzerinden 1 ay geçti ödeme günü geldi fakat paranız yok, kredi borcunu ödeyemeyenler ne yapmalı ? sorusunun cevabını da merak ediyorsunuz peki şimdi ne olacak ?

Böyle bir durumda bankalar faiz yoluyla sizden para kazanacağı için bankanın en sevilen müşterisi siz olacaksınız.

Bunu belirttikten sonra konumuza giriş yapalım. İlk ay borcunuzu ödemediğiniz zaman 15 gün içinde bankanız tarafından aranırsınız. Bu ilk arama genellikle borcunuzu hatırlatma şeklinde olan konuşmalardır. İlk ay borcunuza faiz eklenir çok bir problemle karşılaşmazsınız.

Bankalar, kredi borcunuzun ikinci ayında borcunuzu ödememeye devam ettiğinizde sizi sıkboğaz etmeye başlayacaktır. Gün gün arayan banka personelleri size borcunuzu ne zaman ödeyeceğinizi soracaktır. Bu aşamada borcunuzu ödeyemeyecek durumdaysanız biraz daha zaman kazanma yetkililere kredi borcunu ödeyemeyenler ne yapmalı sorusunu yöneltebilir, kredi çektiğiniz bankanızdan detaylı bilgi alabilirsiniz.

Borcunuzu ödemeniz için 3 aylık süre veren bankanız bu zaman diliminde de borcunuzu ödememeniz durumunda ek süre verecektir. Verilen ek süre 10 günden fazla olmayacaktır. Bu süre zarfında size kolaylık sağlamak isteyecek olan bankanız, borcunuzu taksitlendirebileceği gibi vadeyi artırabileceğini söyleyecektir. Ancak ek 10 günlük sürenin dolmasının ardından hala bir girişimde bulunmazsanız bankanız haciz işlemlerine başlayacaktır. Tüm bunların ardından izlenecek en iyi yol, bankanuz tarafından verilen teklifleri değerlendirmek ve zamanı en doğru şekilde kullanmak olacaktır.

10 Günlük Süreyi Değerlendiremedim Şimdi Ne Olacak?

Verilen ek sürenin dolmasının ardından bankanız ilk olarak dosyanızı hukuk birimine gönderecektir. Hukuk birimi sizi arayarak borcunuzu ödemeniz için ön konuşma yapacaktır. Banka avukatlarına borcunuzu ödeyemeyeceğinizi söylediğinizde onlarda konuyu adli mercilere taşıyacaklarını söyleyecek. Ardından adınıza alacak tahsil davası açılacak, sizden mal beyanı yani üzerinize kayıtlı ev, araba veya herhangi bir geliriniz var mı yok mu o istenecek. Mal beyanı vermeyenler kanun gereği 3 ay hapis cezası alır. Daha sonra haciz işlemleri başlatılır. Mal varlıklarınız haczedilir, hacze rağmen borç hala bitmiyorsa farklı varlıklarınızın haczine gidilir.

Kredi Borcu Ödemezsem Banka Hesapları Veya Maaş Haczedilebilir Mi?

Borcu ödememeniz durumunda yasal işlem başlatılarak banka hesaplarınıza haciz koyulabilir. En fazla yüzde 25’ine haciz gelen maaşınızın tamamına el konulmaz. Çünkü sizi geçindirecek rakamın mutlaka cebinizde kalması gerekir. Örneğin 4 bin TL kazanıyorsanız bu rakamın yaklaşık 900-1000 TL gibi bir miktarına haciz gelir. Daha yüksek maaş olanlar için durum farklı olabilir, maaşın büyük bir bölümü haczedilebilir.

Ailem İle Yaşıyorum Ailemin Malları Haczedilir Mi?

Ailesi ile birlikte yaşayanlar da kredi borcunu ödeyemeyenler ne yapmalı sorusunun cevabını aramaktadır. Bu kişileri düşündüren konulardan birisi de ailelerinin mallarına haciz koyulup koyulmayacağıdır. Burada kişileri endişelendirecek bir şey yok çünkü kişinin kendi adına kayıtlı olmayan herhangi bir taşınmaza veya eşyaya haciz işlemi yapılamaz. Biraz daha açacak olursak, anne babası ile yaşayan bir şahsın borcundan dolayı anne babasına ait olan bir konuta veya bir eşyaya el konulamaz. Şunu unutmamak gerekir ki birlikte yaşadığı aile bireylerinden birinin kefil olması durumunda ise iş değişir. Bu kişilerin hazırlanan kredi evraklarına imza atması halinde haciz işlemi yapılabilir.

Kredi Kartı Borcu Ödenmediği Zaman İzlenecek Süreç Farklı Mı?

Kredi kartı borcu ile ilgili süreç yukarıda bahsetmiş olduğumuz kredi borcunu ödeyemeyenler ne yapmalı sorusundan farklı değildir. İkisi de hemen hemen benzer yapıya sahiptir. Kredi kartı borcu ile ilgili tek değişiklik ödemenin 2 kez değil, 3 kez yapılmaması durumunda kartın kapatılması ve tüm dönem borcunun borçlu olan kişiden talep edilmesidir.

Kredi kartı ödemesinin 3 kez üst üste yapılmaması durumunda kişinin kredi kartı kullanıma kapatılmaktadır. Asgari ödemenin de 3 kez zamanında yapılmaması halinde kredi kartı nakit kullanımına da kapatılmaktadır.

Kredi kartı borçlarını vaktinde yatırmayan ve ardından hakkında hukuki işlem başlatılan kişilerin de kredi notu düşmektedir. Diğer bankalar da kredi sicilinde kişinin notunun düşük olduğunu görünce kredi vermek istemeyecektir. Çekmiş olduğunuz kredileri düzenli ödemiş olsanız bile kredi kartı yüzünden düşen kredi notunuzun yeni çekecek olduğunuz kredileri olumsuz yönde etkileyeceğini unutmamanız gerekir. İhtiyaç, konut, araç ve her türlü kredi talebinin olumsuz değerlendirmeye tabi tutulmasını istemiyorsanız izleyeceğiniz tek yok ödemelerinizi düzenli olarak yapmak olacaktır.

Kredi Kartının Asgari Ödeme Tutarını Yatırınca Ne Olur?

Kredi kartı borcunu ödeyemeyecek durumda olan kişiler için asgari ödeme tutarı çok büyük bir avantajdır. Borcun asgari ödemesini yapan kişiler için herhangi bir problem çıkamamaktadır. Kredi kartı borcunuzun ödemesini sürekli asgari ödeme tutarında tutmak da mantıklı bir iş değildir. Çünkü bu şekilde yaparak kredi kartı borcununu asla kapatamaz ve her ay yükselen miktarda faiz ödemek zorunda kalırsınız. Onun için sadece gerekli görülen hallerde asgari ödeme yapmak daha karlı olacaktır.

İlgili: Kredi borcu olanlara devlet yardımı

Diğer Bankalardan Kredi Kullanarak Borç Kapatılır Mı?

Borçlu olduğunuz banka haricindeki diğer bankalardan bu borcunuzu kapamak ve borçlarınızı tek bir kredi çatısı altında toplamak için borç kapatma kredisi alabilirsiniz. Alacağınız bu borç kapatma kredisinde de diğer kredilerde uygulanan prosedürlerin uygulandığını unutmamanız gerekir. Borçlu olduğunuz banka harici diğer bankalar da kredi verirken yine kredi notunuz, sigortalılık ve gelir durumunuzu dikkate alacaktır.

Özetlemek Gerekirse

Kredi Borcunu Ödeyemeyenler Ne Yapmalı ? sorusunun cevabını özetlemek gerekirse, kredi ödemeleriniz gecikmedi ise ilk olarak size daha uygun kredi ödeme seçeneklerini araştırın. Yine ödemeleriniz de herhangi bir gecikme yoksa banka yetkilileri veya avukatları ile anlaşma yoluna gidin. Size ait taşınmazlara, maaşınızın ¼’üne veya diğer tüm hesaplarınıza haciz geleceğini unutmayın ve adımlarınızı ona göre atın. Kredi borcunuzda hukuki olarak silinmesi veya zaman aşımı gibi durum söz konusu olmadığı için borçtan kaçmak yerine borcu ödeme yollarını araştırın.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı