Nedir Nasıl Yapılır

Havale Nedir, Havale Nasıl Yapılır?

EFT ile sıklıkla karıştırılan havale, günlük hayatta sıklıkla kullanılmaktadır. Bu yazımızda sizlere havale nedir , havale nasıl yapılır , havale işlemleri nelerdir anlatım yaptık.

EFT, işleminde bir bankadan başka bir bankaya para transferi gerçekleştirilmektedir. Havale’de ise bir bankanın iki şubesi arasında para transferi gerçekleşir. Bankalar aynıdır fakat şubeler farklıdır. Aynı bankanın farklı şubeleri arasında gerçekleştirilen havale işlemi için bu işlemi talep eden bir birey olması gereklidir. Bir kişinin izni olmadan hiçbir bankada havale işlemi yapılamaz, para gönderilemez.

Havale işlemi oldukça hızlı bir şekilde gerçekleşmektedir. Bunun sebebi ise aynı bankada farklı şubeler arasında transfer işleminin gerçekleştirilmesidir. Farklı bankalara yapılan para gönderim işlemlerinde zaman geçmekte ve işlem masrafları da daha yüksek olabilmektedir. Havale’de ise hem kısa zamanda işleminiz gerçekleştirilmekte, hem de daha az bir işlem ücreti talep edilmektedir.

Havale Yapma

Havale yaparken, havale yapacağınız kişinin hesap numarasına ihtiyacınız vardır. Tam adı – soyadı, hesap numarası ve göndermek istediğiniz para miktarını girerek havale talebinde bulunabilirsiniz. Hesap numarasını bilmiyorsanız IBAN numarası ile de işlemi kolaylıkla gerçekleştirebilmeniz mümkündür.

Havale yapmak için banka şubenize gitmenize gerek yoktur. Dilerseniz bu işlem için şubeye gerek kalmadan mobil bankacılık veya internet şubesini kullanabilirsiniz. Bazı bankalar havale ücreti talep etse de genel olarak çoğu banka bu işlem için ücret talep etmez. Özellikle internet şubesi veya mobil bankacılık ile gerçekleştireceğiniz havale işlemleri çoğu bankada ücretsizdir.

Havale İşlem Zamanı

Normalde havale işlemi için herhangi bir zaman kısıtlaması yer almamaktadır. Hafta içi her gün mesai saatleri içerisinde istediğiniz şekilde havale yapabilirsiniz. Hafta sonu ise bankalar kapalı olduğundan dolayı havale yapabilmeniz mümkün değildir.

EFT işlemi biraz zaman alsa da havale işlemi daha kısa süre içerisinde gerçekleşmektedir. Havale işlem gerçekleşme süresi ile ilgili sabit bir zaman olmasa da aynı banka içerisine işlem yapılacağından oldukça kısa sürmektedir. O günkü yoğunluk ve havale işlem sayısına göre süre değişiklik gösterebilmektedir.

İlgili Konu Başlıkları :

  • Havale nedir eft nedir
  • Havale nedir kısaca
  • Havale nedir banka
  • Havale eft fark nedir
  • Havale nedir eft nedir
  • Havale nedir kısaca
  • Havale nedir banka
  • Havale eft fark nedir

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı