Ek İş Fikirleri

Franchising Nedir

İş kurmak ve kendi işinin patronu olmak, birçok kişinin hayalini süsleyen bir süreçtir. İşletme yönetmek, kimseden emir almamak ve istihdam sağlayarak insanların çalışmalarına olanak tanımak ancak girişimcilikle gerçekleştirilmektedir. Her ne kadar önemli ve kişiler tarafından istenen bir şey olsa da, sıfırdan bir iş modeli kurarak marka oluşturma süreci oldukça zordur. Bu nedenle günümüzde artık ‘Franchising’ tercih edilen bir iş modeli haline gelmiştir. Bu yazımızda franchising nedir kısaca aktaracağız ve franchising türleri ile franchising avantajları hakkında konuşacağız.

Günümüzde popüler markaların birçoğu büyümek için franchising sisteminden faydalanmaktadır. Böylece isim hakkı sahibi belli bir ücret karşılığında adını girişimcilerin kullanması için izin vermektedir. Bunun karşılığında ise girişimci markaya yıllık belli bir ücret öderken kendisi reklama ve pazarlamaya para harcamamış olur. Bu sistem hem marka hem de girişimci için oldukça faydalıdır.

Franchising Nedir?

Bir marka – imtiyaz hakkı sahibinin, belli bir ücret karşılığında gereken şartları sağlamak ve marka imajına uymak koşulu ile isim hakkını kullandırmasıdır. Ayrıca franchising sisteminde marka, sistemden faydalanan girişimcilere işin işleyişini de öğretmektedir. Yani sadece isim kullanım hakkı değil ayrıca sistemin işleyişi ile ilgili bilgiler de verilmektedir.

Franchising sistemi ile iş kurmak ve bir markanın ismini kullanmak isteyen kişiler, reklama ve pazarlamaya da para harcamamaktadır. Zira reklam çalışmasını ana marka zaten sürekli yapmaktadır. Böylece girişimcilikte en zor ve maliyetli olan reklam – pazarlama kısmı franchising ile sorunsuz bir biçimde halledilmektedir.

Bağımsız yatırımcılar franchising yöntemi ile bir nevi ‘bayilik’ almakta ve profesyonel bir şekilde işletmenin yönetilmesi hizmetini de almaktadır. İşin işleyişinin öğretilmesi, işletmecilerin zarar etmesinin veya batmasının da önüne geçmektedir.

Franchising Neden Önemli?

AVM sayısının her yıl sürekli artması ve artık kurumsal olmaya (zincir olmayan) firma veya şirketlere yer verilmek istenmemesi franchising’in daha önem kazanmasına neden olmuştur. Sıfırdan bir marka oluşturmak ve bu markayı belli bir büyüklüğe taşımak oldukça zordur. Bu süreçleri yaşamak ve başarılı olmak başlı başına önemli bir konuyken, kurumsal bir işletme zincirinin isim hakkını kullanarak şube açmak daha mantıklı bir girişimcilik örneği olabilir.

Verimli ve oldukça karlı bir sistem olan franchising, işletmelerin reklam ve pazarlamaya para – zaman harcamadan faaliyet göstermelerinde yardımcı olur. Franchising sunan markalara kendi resmi web sitelerinden ulaşabilmeniz ve başvuru yapabilmeniz mümkündür.

Son 5 Yazı :

[penci_review]

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı