Krediler

Ev Kredisi Yapılandırma ve Refinansman Nasıl Yapılır?

Geçtiğimiz yıllarda bankacılık sektörünün konut kredilerinde uygulamış olduğu faiz oranlarına bakıldığı zaman, şimdiki rakamların çok daha üzerinde sonuçlar karşımıza çıkmaktadır. Özellikle 2017 yılı içerisinde çok uygun koşullarda kişilere sunulan konut kredilerinde, hem faiz oranlarının düşürülmüş olması hem de vade sürelerinin 240 aya kadar uzatılması, kişilerin hayalini kurdukları evi almalarının önünü açmış durumdadır. Ayrıca konut kredilerinde ortaya çıkan bu avantajlı durumlar, yalnızca yeni bir kredi başvurusu yapacak olanları değil, geçmiş dönemde herhangi bir bankadan konut kredisi almış olanları da ilgilendirmektedir. Çünkü; konut kredisi yapılandırma işlemi ile birlikte, geçmiş dönem ki yüksek faizlerden değil, şuan geçerli olan düşük faiz oranlarından konut kredinizi tekrar hesaplatma şansınız bulunmaktadır.

Ev Kredisi Yapılandırma ve Refinansman Nasıl Yapılır 2020 | Ev Kredisi Yapılandırma 2020 | Refinansman Yapan Bankalar  2020

Az önce bahsettiğimiz konut kredisi yapılandırma işlemi herkes tarafından bilinen borç taksitlendirme yöntemidir. Ödenemeyen ya da taksitleri kişiler için ağır gelen herhangi bir borcun, bankaya yapılan başvuru sonrasında tekrar vadelendirilmesi işlemine, bankacılık sektöründe yapılandırma ismi verilmektedir. Yapılandırma işlemlerinde, kişilerin ödemiş oldukları borç devreden çıkarılıp, faiz oranları ve masraflar ile birlikte hesaplanan diğer borç farklı bir vadeye bölünmektedir. Bundan dolayı, şuan geçerli olan konut kredisi faiz oranları ile, binlerce lira daha az ödeme yapma şansına sahip olabilirsiniz. Fakat, her kişi için bu aynı sonuçları doğurmayacaktır. Eğer hesaplamada bir yanlışlık yapılırsa, kişiler aylık olarak az ödeme yapsa da, totalde daha fazla ödeme yapmış olabilir. Burada dikkat edilmesi gereken temel durum ise, toplam borcun hangi vade süresi ile ödeneceğidir.

En Uygun Konut Kredisi Faiz Oranları  2020

Konut kredisi yapılandırma ve yeni bir konut kredisi başvurusu işlemleri için koşulların her gün iyiye gitmesi, bankaların aralarındaki rekabeti de bir hayli arttırmış durumdadır. Bunun en iyi örneğini ise, bankaların hazırlamış olduğu yeni konut kredisi kampanyaları ve uygun faiz oranlarından görebiliriz. Şuan bankacılık sektöründe kişilere sunulan konut kredilerine baktığımızda, karşımıza en uygun faiz oranları şu şekilde çıkmaktadır.

  • Halkbank Hesaplı Evim Konut Kredisi – 120 ay vade ve %1,88 Faiz oranı
  • Ziraat Bankası Çalışanın Artısı Konut Kredisi – %1,88 Faiz Oranı
  • Vakıfbank Sarı Panjur Halden Anlayan Konut Kredisi – %0,80 Faiz Oranı
  • ICBC Turkey Konut Kredisi – %0,95 Faiz Oranı
  • QNB Finansbank Konut Kredisi – %0,99 Faiz Oranı
  • Türkiye İş Bankası Ev Kredisi – %0,99 Faiz Oranı
  • Fibabanka Güzel Evim Konut Kredisi Paketi – %0,99 Faiz Oranı
  • Denizbank Konut Kredisi – %0,99 Faiz Oranı
  • Garanti Bankası İşsizlik Sigortalı Kiracıya Mortgage Kredisi – %1,03 Faiz Oranı
  • Akbank Konut Kredisi – %1,09 Faiz Oranı

Görüleceği gibi, konut kredisi paketlerinde oldukça uygun faiz oranları bulunmaktadır. İlk başta da belirttiğimiz gibi, düşük faiz oranları yalnızca yeni kredi paketlerinde değil, konut kredisi yapılandırma işlemleri için de uygulanmaktadır. Bundan dolayı kullanıcıların bankalar ile iletişime geçip, kendileri için en doğru olan vade süresinden faydalanmaları gerekmektedir.

Refinansman ve Borç Transferi Nasıl Yapılır?

Konut kredisi yapılandırma başvurularında kişilerin karşısına uygun fırsatlar çıktığı kadar, kulaktan kulağa yayılmakta olan refinansman işlemleri de oldukça dikkat çekmektedir. Refinansman işlemi, şuan için bankacılık sektöründe tamamen netleşmemiştir. Fakat, bu kavram ile ilgili en basit yorum, konut kredisi borçlarının farklı bir bankadan ya da aynı bankadan daha uygun faiz oranlarına göre hesaplatılması ve vadelendirilmesi işlemi denilebilir. Bununla birlikte, kişilerin dağınık olan borçlarının tek çatı altında toplanması adına birçok bankanın kullanıcılarına sunduğu borç transfer işlemleri, düşük faiz oranları ile iyiye kullanılmaya başlamış durumdadır.

Borç transfer işlemleri, kesinlikle konut kredisi yapılandırma ile karıştırılmamalıdır. Çünkü, transfer işlemlerinde hem kredi hem de kredi kartı borçlarınız dikkate alınacaktır. Konut kredilerinde çok sık duyulmaya başlanan bu kavramın temel nedeni de tahmin edileceği gibi düşen faiz oranlarıdır. Hem refinansman hem de borç transferi işlemleri için tüm başvuruların banka şubelerinden yapılması ve kişilerin başvuru işlemlerinde kimliklerini yanlarında bulundurmaları gerekmektedir.

Konut Kredisi Almak İçin En Uygun Zaman

Konut kredisi faiz oranlarının makul düzeylere düşmesi ile birlikte kişiler harekete geçerken, bir yandan da konut fiyatlarının akıbeti hakkında araştırmalar yapılmasında fayda vardır. Çünkü, konut kredilerindeki koşullar ne kadar iyi olursa olsun, konut fiyatlarında bir artış söz konusu olduğunda, çok da bir fayda elde edilmeyecektir. Şuan büyükşehirlerde olan hareketlilik, beklendiği gibi konut fiyatlarını düşürmemiş, bunun tam aksine konut fiyatlarının ciddi bir şekilde arttığını gözler önüne sermektedir. Bundan dolayı, çok acil bir planı olmayan kişilerin birkaç aylık süre daha beklemeleri gerektiği uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.

Konut kredisi yapılandırma veya refinansman işlemlerinde, devlet destekli olarak da çalışmalar yapılacağından dolayı, hem alınan kredilerin maliyetlerinin hem de konut sektöründeki fiyatların düşeceği beklenmektedir. Konut alımı için gün sayanların bundan dolayı hem konut fiyatlarını hem de faiz oranlarını takip etmelerinde fayda vardır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı