EFT Saatleri 2020

Bankaların Çalışma Saatleri

Türkiye’de aktif olarak faaliyet gösteren 50 civarında banka bulunuyor. Bu bankalar koronavirüs nedeniyle hem çalışma saatlerinde değişikliğe gitmişlerdi. Özellikle çalışma saatlerini kısaltan ve çoğunlukla internet bankacılığından hizmet vermeye başlayan, bankaların sayısı oldukça fazla olmuştur. 

Çalışma saatlerinden esneklik gösteren bazı bankalar, eski çalışma saatlerine yavaş yavaş salgının seyrine göre dönmeye başlıyorlar. Koronavirüs nediyle çoğu işyerinin ekonomik sorumlar yaşamasından, bankalarda nasibini aldı. Bunu sebebi ise, bazı işyerlerinin kapalı olmasından dolayı, banka müşterilerini bankadan maddi konuda hizmet alamıyor olmasıdır. 

Salgının yoğun olduğu dönemde çalışma saatlerini 12:00 ile 17:00 arasında değiştiren banka sayısı azımsanmayacak kadar fazlaydı. Bazı  bankalar ise, 09:00 ile 17:00 arasında bulunan çalışma saatlerini değiştirmemişlerdir.

Çalışma Saatlerini Değiştiren Bankalar Hangileridir?

Koronavirüs salgınının dünyayı kasıp kavurması ve ekonomik olarak banka müşterilerin etkilendiği bu süreçte bazı bankalar çalışma saatlerinde esneklik göstermişlerdir. Çalışma saatleri haricinde ise, müşterilerine maddi ihtiyaçlarını gidermeleri için, uygun faiz koşulları ve vade seçenekleri ile, ihtiyaç kredisi vermektedir. Çalışma saatlerini 12:00 ile 17:00 arasında değiştiren bankalar şunlardı:

 • Türkiye Ekonomi Bankası
 • Yapı Kredi Bankası
 • Denizbank
 • QNB Finansbank
 • Alternatif Bank
 • Şekerbank
 • Garanti Bankası
 • Akbank

Bu bankaların müşterileri bankacılık işlemlerini bu kısa çalışma saatlerinde, mobil ve internet üzerinden yaptılar. Fatura ödemelerini ise, otomatik ödeme talimatı vererek yapan bir çok müşteri vardı. Bankacılık işlemlerini internet üzerinden müşteriler, bu şekilde sokağa çıkmayarak, sağlıklarını tehlikeye atmamış oldular. Koronavirüs nedeniyle çalışma saatlerini değiştiren devlet bankalarının müşterilerine vermiş olduğu ihtiyaç kredisinin ilk 6 ayı ödemesiz olarak gerçekleştirilmektedir. Bu sayede banka müşterileri bir nebze olsun, maddi olarak rahat bir süreçten geçmiş olmaktadır. 

Çalışma Saatleri Normal Olan Bankalar

Mesai saatlerini değiştiren bankaların aksine, normal bir şekilde çalışan bankalar aynı şekilde müşterilerine hizmet vermişti. Daha uzun çalışma saatleri olan bu bankalar ise, çok fazla kalabalık oluşmayacak şekilde, teker teker müşterilerini banka içerisine alarak hizmet verdiler. 18 Mart 2020 itibariyle çalışma saatlerini değiştiren bankaların aksine, bu bankalar hiç değişikliğe gitmemişlerdir. Değişikliğe gitmeyen bankalar şunlardır.

 • Vakıfbank
 • Ziraat Bankası
 • Halkbank

Koronavirüs nedeniyle yaşanan buhranlın dönemde bankalar müşterilerine EFT ve Havale gibi bankacılık işlemlerini mobil ve internet bankacılığı kullananlara ücretsiz bir şekilde verdiler.

https://www.bankalar.org/banka-calisma-saatleri/

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı